Blog

pstrosia-farma-gastronomia-01-1363389031

V našej predajni na Krížnej v ponuke už aj pštrosie mäso a výrobky z neho!

Prvá z našich predajni zaradí do ponuky pštrosie mäso, jedná sa o prevádzku na Krížnej 12 v Bratislave, mäso pochádza z farmy Oáza z Rudimova, vyskúšať u nás budete môcť napríklad steaky, filety, mäso na guláš, z výrobkov klobásu alebo masť.

2steak

Pár slov o farme a ich chove priamo od farmárov:

Farma OÁZA bola založená na jar roku 2013 v malej dedinke Radimov z bývalého poľnohospodárskeho družstva v západnej časti Slovenska neďaleko Českých hraníc so zameraním chovu Pštrosa afrického dvojprstého.

Zaručený pôvod – pštrosy pochádzajú výlučne z chovu farmy.

Zaručená zdravotná nezávadnosť -  pštrosy sú kŕmené len starostlivo kontrolovaným krmivom, bez rastových hormónov a antibiotík, vlastný chov  je pod stálou kontrolou Štátnej veterinárnej správy.

3gulas

Pohoda pštrosov - pštrosy sú chované s možnosťou veľkého výbehu na vzduchu a slnku.

Pštros dvojprstý alebo pštros africký je vták z čeľade pštrosovité. Je to najväčší žijúci vták. Pštros má dlhý neoperený krk, malú hlavu, mohutné telo a dlhé svalnaté nohy. Krídla sú malé, s jemným, ale veľkým perím. Pštros sa od iných vtákov odlišuje aj tým, že má na nohách iba po dva prsty. Je priťažký na lietanie, ale zato rýchlo a vytrvalo behá. Rýchlosťou 70km/h vydrží behať až 30 minút.

Mäso je výživné, diétne, mäkké, vysokej kvality s nízkym obsahom tuku a cholesterolu, ľahko spracovateľné, výrazne červené pripomínajúce hovädzie mäso.

Nutričné zloženie: voda 75,4 % tuk 1,2% bielkoviny 21,7 % energia: 438 KJ/100 g

8klobasky

Vajcia sú jedlé, jedno zasýti cca 8-10 ľudí. Pštrosie vajce je pomerné k 24 slepačím vajciam, škrupina je hrubá 2-3 mm (znesie váhu až 120 kg), pri príprave varením “na tvrdo” si vyžaduje časovú prípravu 60-90 minút, farba škrupiny je od smotanovej po svetlohnedú, gramáž a pórovitosť je typická pre každú nosnicu.

Tip na prípravu mäsa:

Skôr ako sa pustíte do varenia

Pštrosie mäso sa upravuje ako akékoľvek iné mäso, ale vždy dodržiavajte jednu základnú podmienku: neprevariť a neprepiecť! Keďže má pštrosie mäso oveľa menej tuku ako iné mäsá, aby nestvrdlo a nevyschlo, snažte sa ho tepelne upravovať rýchlejšie.

  • Potrite narezané kusy mäsa olivovým olejom, aby vyzeralo mäso šťavnatejšie.
  • Aby mäso  nestratilo šťavu, prudko ho opečte na krátky čas a až potom stiahnite plyn na minimum.
  • Steaky prepečiete na stredne prepečené (medium), ale nikdy nie na veľmi prepečené (well done).
  • Panvicu si vždy dobre pretrite olejom, alebo uprednostnite teflónové panvice.
  • Mnoho šéfkuchárov pridáva do mäsa víno, ovocné šťavy, alebo rôzne špeciálne omáčky ako napríklad teryaki omáčka na dosiahnutie želaného efektu.

pstrosia-farma-gastronomia-05-1363389127